Наредбата изкривява цената на парното във вреда на потребителя

Омбудсманът: Недопустимо е парното да е заложник на нереалистични прогнози
28 юни 2021 15:03, Анисия Иванова
13
Наредбата изкривява цената на парното във вреда на потребителя
Снимка: Омбудсмана на Република България

"Недопустимо е цените на топлата вода и парното да се превръщат в заложник на прогнози, откъснати от реалностите на пазара.“ Това пише омбудсманът Диана Ковачева в становището си до Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ по повод заявените от регулатора намерения за драстично увеличение на цените на топлинната енергия за новия регулаторен период от 1 юли 2021 г.

„Освен обективните фактори на международните пазари, действащата Наредба № 5 за регулиране на цените на топлинната енергия, създава предпоставки за дълбоко изкривяване на ценообразуването във вреда на крайните потребители“, подчертава доц. Ковачева.

Още по темата

Омбудсманът поставя акцент върху факта, че досегашната практика е показала, че е невъзможно КЕВР да изготви реалистични прогнози за 12 месеца напред за цените на природния газ и на въглеродните емисии. Доказателство за това са прогнозите на регулатора за приключващия сега ценови период, които са били категорично опровергани от пазара, а това доведе до факта, че граждани и фирми са надплатили през сметките си за топлинна енергия близо 29 млн. лв. за природен газ.

"Съгласно Наредба № 5, именно дългите 12-месечни прогнози на регулатора за цените на природния газ и на въглеродните емисии залягат в основата на ценообразуването като формират около 77% от крайните цени на топлинната енергия“, допълва доц. Ковачева.

Според нея особено тревожно е, че действащите правила при ценообразуването създават мотивация за КЕВР да се презастрахова чрез завишаване на прогнозните разходи на дружествата в сектор „Топлоенергетика“, с цел недопускането на евентуални техни икономически загуби. Подобно презастраховане обаче е за сметка на крайните клиенти и е абсолютно неприемливо, категорична е Диана Ковачева.

„Предвид гореизложеното настоявам КЕВР спешно да анализира действието на Наредба № 5 и в разумен срок тя да бъде изменена, с цел създаване на възможности за гъвкави изменения, включително и за намаления на цените на топлинната енергия, когато са налице предпоставките за това“, подчертава Ковачева.

Тя посочва, че и сега топлофикациите измерват със средства за търговско мерене доставените количества топлинна енергия в абонатните станции всеки месец. Затова евентуални изменения на цените на топлинната енергия на месечна или на тримесечна база не би следвало да създават проблеми за топлопреносните предприятия.
„Колкото до сметките на крайните потребители, системата за дялово разпределение на топлинната енергия за тях и в момента се прилага с отчитане на различни ценови периоди в рамките на един отоплителен сезон“, пише още омбудсманът.

В становището си общественият защитник призовава предстоящото решение на КЕВР за нови цени на топлата вода и парното от 1 юли 2021 г. да бъде изрично съобразено с чл. 6, ал. 1 от Наредба № 5, съгласно която за гарантиране интересите на клиентите комисията коригира необходимите приходи и/или цени на енергийното предприятие за всеки ценови период в зависимост от изпълнението на показателите за качество на енергията и за качество на обслужването през предходната година.

„Държа отново да подчертая, че обществото очаква от регулатора категорична обосновка на всеки признат разход на енергийните дружества“, пише доц. Ковачева.

В заключение тя настоява новите цени на топлинната енергия да бъдат изготвени в съответствие с чл. 2, ал. 2 от Закона за енергетиката, съгласно който производството, преносът, разпределението и търговията с топлинна енергия се извършват при гарантиране защитата интересите на потребителите.               
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


13
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
В бг всичко е във вреда на потребителя! За тва и нацията се топи всеки се спасява на някъде в тая държава оцеляват само катуните и жителите и!
9
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ехо тази длъжност трябва да се съкрати,както и КНСБ!!!Това са грешни пари които всички ние плащаме на нищоправещи
8
3
 
0
 
! Отговори
питанката преди 2 години
Като няма какво да казват изимслените Некадърници зпаочват да си чешат езиците със софийското парно. Не са могли да прогнозират цената на природния газ за една година и това била "грешката". Цената на петрола и природния газ и господ не може да я прогнозира, защото ще стане милиардер хахаха. Тая"юристка" е доста ***, горката!
7
1
 
1
 
! Отговори
мак преди 2 години
Само ползващите парно ли са прецакани? Който няма парно какво да прави, кой ще се притесни за него?
6
1
 
1
 
! Отговори
Щерю преди 2 години
То, това Софийско парно, от Топлофикация с ракия да го пълнят - няма да е толкова скъпо...
5
0
 
2
 
! Отговори
vlady преди 2 години
Крайно време е да се решат проблемите в Арменската епархия, да се избере постоянен архиерей и да се закрие институцията омбудсман за да не харчи излишно държавни пари. За съжаление конфликтът между Епархийски съвет и духовенството е сложен за решаване. Примерно в Русе от много време протойерей Дирайр Хадавян изпълнява функциите на омбудсман без излишни разходи.
4
1
 
6
 
! Отговори
И.Б. преди 2 години
Редно би било КЕВР да сезира съда за превишени цени на доставчиците на топлинна енергия. Тези цени са надути. Нека се действа по посочения чл. 6, ал. 1 от наредба 5.
3
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Омбудсманът,защо няма правомощия да смени държавните шуtove,и тези които ги подкрепят. Така,с приказки ,като лакърдиите на синдикати нещо да се е променило.
2
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ХАхахахахах, какъв шамар за КЕВР!
1
1
 
4
 
! Отговори
House M.D. преди 2 години
А неуважаемият другар Ванката какво мисли по въпроса?